Proč začínám psát svůj blog?

Protože věřím, že to bude fajn. Už na škole jsem milovala slohovky, moc ráda píšu. A taky ráda pomáhám zvířatům. Celoživotně. A tak to prostřednictvím blogu mohu spojit. Fantastické na tomto prostoru je, že sem mohu vložit všechny svoje postřehy, názory, rady, tipy, zkušenosti a příběhy z rehabilitační praxe. A že jich je 😊.

Ve své rehabilitační praxi se setkávám s mnoha pacienty. První hodinu nebo i dvě, či tři hodně povídáme a povídáme. Proč? Protože rehabilitace zvířat, stejně jako u lidí, není jen o provedené pasivní masáži, kloubních mobilizacích či aplikaci laseru.  Největší výsledky vždy dosáhnete s komplexním přístupem.

Takže mimo pasivních procedur je za prvé důležitá aktivní rehabilitace, jako je cílené cvičení pro posílení určité svalové skupiny, posilování středu těla, zlepšování rovnováhy a koordinace, posilování při aquaterapii, atd. Více o rozdílech pasivní a aktivní rehabilitace u zvířat si můžete přečíst v mém článku „Pasivně“ a „aktivně“ v rehabilitaci zvířat.

A hlavně za druhé režimová opatření. A co to jsou režimová opatření? Jsou to všechna pravidla, která bychom měli dodržovat v domácím prostředí, při vycházkách, při sportu, prostě v běžném denním režimu daného psa.

Ano, každý pes je jiný, jeden gaučák, druhý sporťák, třetí štěně, čtvrtý psí senior, pátý zdravý pes v nejlepších letech, šestý již nějakou dobu žije s artrózou, sedmý má čtyři chronické výhřezy plotýnek a osmý je třeba po operaci utrženého předního zkříženého vazu v koleni.

Tak, vidíte sami, je to hodně nesourodá skupinka, že 😊?

Režimová opatření můžeme rozdělit na ta, která platí u všech psů, nezávisle na věku či zdraví a na ta, která budou platit třeba u konkrétních pohybových problémů.

U všech psů např. musíme dávat pozor na zbytečné přetěžování před dokončením růstu, či u výběru správného obojku nebo postroje.

U psů s nějakou pohybovou diagnózou jsou často pravidla přísnější, ale opravdu se je vyplatí dodržovat. Psa s konzervativně řešenou protruzí ploténky rozhodně nenecháme skákat z gauče, a psího seniora se spondylózou páteře a artrózou kyčlí nepustíme ven v minus 10 bez oblečku…

A to je opravdu jen tisícina toho, co by měl pejskař znát a vědět a automaticky sledovat, provádět a hlídat. Tak totiž psovi zajistí mnohem lepší život bez zbytečné bolesti.

Ráda pracuji s majiteli, kteří jsou otevření, naslouchají, svého psa milují, a proto chtějí problematice porozumět a pracovat na nápravě.

A proto vznikl tento blog. Pro milující majitele, pro všechny…, nejen pro ty, se kterými se setkám osobně na terapiích.

Těším se moc na naší společnou cestu! Přeji Vám hezké dny ve společnosti Vašich chlupáčů!

Vaše Veronika Herzogová

 

 

Veterinární fyzioterapeutka, spoluzakladatelka komplexního centra rehabilitace zvířat AQUA-DOG. Více o mém příběhu naleznete zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.